Loading

Přírodní futon - výroba matrací ručně šitých v ČR.
 • matrace se lněným nebo konopným rounem
  Matrace se lněným nebo konopným rounem
 • Ve spojení s přírodou.
  Ve spojení s přírodou
  100% přírodní matrace
 • Matrace, které přirozeně volně dýchají, sají a odpařují vlhkost a předávají a přijímají teplo – jako sama příroda
  Matrace, které přirozeně volně dýchají, sají a odpařují vlhkost a předávají a přijímají teplo – jako sama příroda
 • matrace z koňských žíní
  Matrace
  z koňských
  žíní
 • 100% přírodní matrace
  Koňské žíně v kombinaci se 100% přírodním latexem, kokosem a rouny

Přírodní futon - výroba matrací ručně šitých v ČR - Přírodní futon - výroba matrací ručně šitých v ČR

 

Koňské žíně

Koňské žíně jsou jedním z nejstarších a zároveň nejvíce ceněných materiálů používaných v čalounictví.

Koňské žíně v našich matracích se získávají stříháním ocasů a hřív koní z chovů v jihoamerických zemích (Paraguay, Uruguay, Brazílie, Argentina), v Číně nebo v Mongolsku.

Jsou zpracovávány v Německu do vrstvy na jutové síťce o vysoké gramáži 2000g/m2 přesně podle normy RAL 399C4. Obsahují minimálně 20% žíní z ocasů a maximálně 80% žíní z hřívy. Vrstva je stejnoměrně vysoká, aby na matraci nevznikaly prohlubeniny.  Výsledný produkt splňuje normy Őko-Tex Standard 100 a Eco-Umweltlabor Cologne (QUL – Qualitätskriterien) na obsah škodlivých látek.

Charakteristické vlastnosti koňských žíní:

Nejdůležitější vlastností koňských žíní je, že jsou hygroskopické. Mohou pojmout vlhkost, která odpovídá až 25% jejich hmotnosti, a přitom zůstat suché.  Vytvářejí proto během noci na lůžku jemné příjemné suché klima. Jejich dalším rysem je vysoká trvanlivost, odolnost a pevnost. Jsou vzdušné, velmi pružné, zajišťují výborné mikroklimatické podmínky. Uvádí se také, že podle tradiční čínské medicíny odklánějí patogenní zóny.  Je to tradiční luxusní materiál na matrace prověřený staletími.

Výrobní postup:

Koňská žíně je čistě přírodní produkt a výroba nevyžaduje žádné chemické zpracování. Surové žíně jsou vyčištěny a vyprány horkou vodou ve speciálních strojích. Pak jsou prameny žíní vloženy do autoklávu (uzavíratelná tlaková nádoba), kde jsou po dobu dvou hodin zpracovávány horkou párou při teplotě 120°C, aby se dezinfikovaly a zvlnily. Potom jsou prameny vysušeny po dobu 90 minut v peci při teplotě 100°C. Vlnitá (kudrnatá) struktura vytváří pružnost velmi vhodnou pro matrace.

 material_konska_zine
Foto: Koňské žíně, Zdroj: vlastní fotografie


 

Kokos

100% přírodní 3 cm silná vrstva vyrobená vulkanizací za tepla ze dvou přírodních surovin – z kokosového vlákna a z mléka kaučukovníku (přírodní tekutý latex).  Kokosové vlákno se získává z povrchu skořápek kokosových ořechů, které pocházejí z ekologických plantáží Srí Lanky. Kaučukovníkové mléko se získává z mízy kaučukovníkových stromů a dováží se z Malajsie.

Pro výrobu matrací se vrstva zpracovává tak, že se celé kokosové vlákno impregnuje přírodním latexem a následně zvulkanizuje. Výsledkem je velmi kvalitní kompaktní deska, která je pružná, vysoce prodyšná, drží výborně pohromadě a má téměř neomezenou životnost. Díky přírodnímu charakteru jsou tyto desky vhodné pro alergiky, protože neposkytují živnou půdu roztočům a nedrží se v nich vlhkost. Deska sestává z 50% kokosových vláken a 50% přírodního latexu. V matracích se díky ní dosahuje tuhosti, kompaktnosti, výborné cirkulace vzduchu a dlouhé životnosti.  Hustota desek, které jsou používané v matracích, je 80kg/m3.

material_kokos
Foto: Kokos pro výrobu matrací, Zdroj: vlastní fotografie


 

Konopí

Konopná vlákna se k výrobě textilu používají již mnoho tisíc let, je to jedna z nejdéle pěstovaných a používaných kulturních plodin. Konopí je rostlina příbuzná lnu. Konopná textilní vlákna se získávají ze stonku konopí setého, kde je obsah THC pod 0,2%. (Na rozdíl od něho tzv. marihuana je konopí indické.)

Vlákno je vysoce trvanlivé a pevné, je v průměru pevnější než len a jeho pevnost se ještě zvyšuje za mokra až o 20 %. Konopí má ze všech přírodních vláken nejlepší odolnost proti plísni a hnilobě. Má skvělé tepelně izolační vlastnosti. Nejlépe ze všech rostlinných materiálů saje vlhkost, nedráždí pokožku. Konopné vlákno je antistatické a nepřitahuje špínu, odpuzuje roztoče.  Je hypoalergenní a tedy vhodné pro alergiky. Obsah kyslíku v konopném vláknu nedovoluje množení anaerobních baktérií. Konopné vlákno má antiseptické vlastnosti, je antibakteriální, nejen, že zabraňuje šíření bakterií a mikroorganismů, ale dokonce je i zabíjí. Vzhledem k tomu, že je antimikrobiální, zabraňuje zápachu. Za antimikrobiální vlastnosti vděčí konopné vlákno své porézní struktuře a obsahu cannabidichromenu (CBC). Kromě toho neobsahuje bílkoviny a je tedy chráněno před napadením moly.  Konopí je vysoce prodyšné a vytváří příznivé mikroklima na lůžku.

Konopí uvnitř našich matrací je zpracováno v Holandsku čistě mechanicky bez použití pojidel do stejnoměrných vrstev o vysoké gramáži 900g/m.

Lze zvolit matraci se 100% konopným potahem. Látka, ze které je potah ušit, je vyrobena v Transylvánii v Rumunsku z konopí, pěstovaného bez použití pesticidů, fungicidů a herbicidů, přičemž při procesu zpracování konopného vlákna se nepoužívají chemikálie.

 materiál konopí
Foto: Konopí jako materiál pro výrobu matrací, Zdroj: vlastní fotografie


 

100% přírodní latex

100% přírodní latex Mayan Green

100% přírodní latex představuje nejvyšší stupeň kvality na trhu s matracemi.

V našich matracích používáme 100% přírodní latex Mayan Green belgického dodavatele Artilat o hustotě 70kg/m3. Na přání zákazníka můžeme použít i vyšší hustotu.

Mayan Green je 100% přírodní latex, který splňuje kvalitativní normy i požadavky pro Őko-Tex Standard 100 (třída 1 – netoxický, vhodný pro alergiky). Je vyráběný v Belgii z mléka kaučukovníků z Guatemaly bez syntetické příměsi. Splňuje sociální požadavky a požadavky na ochranu životního prostředí FSC, a je certifikovaný organizací Rainforest Alliance  (organizace pro udržitelné lesní hospodářství deštných pralesů).

Výrobní postup:

Množství energie, potřebné k výrobě přírodního latexu, je ve srovnání s výrobou syntetického latexu nebo studené pěny (ropný produkt) významně nižší.  Mléko z kaučukového stromu se zpění a peče v uzavřené formě. Požadovaného stupně tvrdosti se dosahuje množstvím suroviny (vyšší hustotou) a nikoli chemicky, jak je tomu u syntetických produktů.

Vlastnosti:

Mayan Green je vysoce trvanlivý, po dlouhou dobu si udržuje skvělou pružnost, lépe odolává slehnutí. Při otáčení nevydává zvuk. Má optimální schopnost dýchat, regulovat vlhkost a udržovat teplotu, je ergonomický a poskytuje výbornou oporu tělu a páteři, je hygienický a přirozeně antibakteriální a odolný proti houbám, prachu, roztočům. V matracích vytváří měkkost.

Je recyklovatelný, má nízkou uhlíkovou stopu.

přírodní latex
Foto: Přírodní latex pro jádro matrace, Zdroj: vlastní fotografie 


 

Len

Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého, který je jednou z nejdéle lidmi využívaných rostlin. Vlákna jsou velmi pevná (cca o 20-30% pevnější než bavlna), odolná a trvanlivá, za mokra se jejich pevnost ještě zvyšuje o dalších cca 30%. Len má dobrou vodivost tepla, na omak působí chladivě. Len je příbuzná rostlina konopí.

Působí antibakteriálně a je vhodný pro alergiky – nedráždí, odolává prachu, plísním i pylům. Výborně propouští vzduch a pohlcuje vlhkost a rychle schne.

Len je hypoalergenní materiál, který nevyvolává žádné alergické reakce, je tedy vhodný pro alergiky, astmatiky a pro lidi s citlivou pokožkou nebo trpící na ekzémy a lupénku.

Struktura lněného vlákna je hladká, na rozdíl např. od bavlny. Hladkost vlákna značně snižuje přilnavost pevných částic (prach, roztoči, plísně nebo jiné nečistoty). Len je tedy odolný proti pohlcování prachu, mastnoty nebo jiných nečistot, má nízkou špinivost.

Len uvnitř našich matrací je zpracován v ČR čistě mechanicky bez použití pojidel do stejnoměrných vrstev o vysoké gramáži 850g/m2.

Lze zvolit matraci se 100% lněným potahem nebo zvolit potah v základní verzi, který obsahuje 45% lnu a 55% bavlny.

materál len
Foto: Len, Zdroj: vlastní fotografie 


 

Bavlna

Bavlna je rostlinné vlákno, které se získává ze semen prastaré kulturní rostliny, bavlníku. Je měkká, příjemná na dotek, dýchá. Saje vlhkost v objemu cca 20% své suché váhy. Vzhledem k tomu, že vlákna bavlny jsou dutá, nejsou její vlastnosti, co se týče absorbce vlhkosti a termoregulace tak dobré, jako např. u konopí, lnu nebo vlny. Bavlna vyrovnává teplotu a působí chladivě. V současnosti bavlna představuje 30% spotřeby celosvětového textilního průmyslu. Její pěstování má vysoké nároky na vodu a chemické ošetření a má z části nepříznivý vliv na využívání přírodních zdrojů a na zatížení životního prostředí. V našich matracích zatím nepoužíváme organickou bavlnu. Bavlna uvnitř našich matrací je zpracovaná v ČR čistě mechanicky bez použití pojidel do stejnoměrných vrstev o vysoké gramáži 850g/m.

Lze zvolit matraci s potahem v základní verzi ve složení 45% lnu a 55% bavlny.

bavlna
Foto: Bavlna, Zdroj: vlastní fotografie


 

Vlna

Ovčí vlna má výbornou přirozenou termoregulační schopnost. Dovnitř svých vláken je schopna pojmout vlhkost odpovídající až 33% její suché váhy. Přitom odpuzuje vlhkost z povrchu vláken. Zajištuje tak zdravé suché klima na lůžku. Má samočistící schopnost. V našich matracích používáme pouze čistou pranou nekarbonizovanou (tj. nečištěnou chemicky) ovčí vlnu přednostně z ovcí chovaných v ČR. Vlna může být cítit svým přirozeným pachem, zvlášť při navlhnutí. Ovčí vlna uvnitř našich matrací je zpracovaná v ČR čistě mechanicky bez použití pojidel do stejnoměrných vrstev o gramáži 400g/m2.

vlna
Foto: Vlna, Zdroj: vlastní fotografie


 

Látka 55% bavlna 45% len

látka bavlna
Foto: Zbytek látky bavlna / len Zdroj: vlastní fotografie


 

Látka 100% konopí

látka konopí
Foto: Látka konopí ústřižek, Zdroj: vlastní fotografie


 

Látka 100% len

látka len
Foto: Látka len - zbytek, Zdroj: vlastní fotografie


 

Ruční výroba


Foto: Ruční výroba, Zdroj: fotografie z šicí dílny


 

Prošití

Místa prošití jsou zpevněna kolečky z filce z ovčí vlny


Foto: Ruční výroba, Zdroj: fotografie z šicí dílny

100% přírodní futony (matrace) bez kompromisu

 

Zdravé klima na lůžku

Člověk během noci vypotí v průměru dva až sedm decilitrů tekutin. Přírodní matrace dokáže absorbovat značné množství vlhkosti a přitom zůstat suchá. Udržuje tak na lůžku příjemné suché klima a díky své prodyšnosti a vzdušnosti zároveň umožňuje pokožce volně dýchat. V přírodní matraci přirozeně cirkulují vzduch i vlhkost. Vlhkost je odvedena a absorbována materiály, které však na povrchu zůstávají suché. Chrání nás tak před prochladnutím v případě, že se odhrne přikrývka. Vlhkost se odpaří v průběhu následujícího dne. Proto je třeba matraci dostatečně větrat.

Vhodná opora páteře a těla

Páteř nám umožňuje rovnou chůzi, je centrální a nosnou oporou těla. Díky meziobratlovým ploténkám je páteř velmi pružná, můžeme se otáčet, ohýbat a běžně fungovat. Ploténky jsou během dne vystavené značné námaze. O tom svědčí i skutečnost, že dospělí lidé jsou večer až o dva centimetry nižší než byli ráno. Pokud spíte na příliš měkké matraci, formuje to vaši páteř, která se prověsí, ploténky pak nemohou přijímat tekutiny a dobře regenerovat. Příliš tvrdá matrace může mít zase za následek nedostatečnou cirkulaci krve. Potřebný stupeň tvrdosti matrace je individuální, je důležité zvolit vhodnou tvrdost případ od případu.

Schopnost termoregulace

Přírodní materiály mají přirozenou schopnost izolovat od chladu a regulovat teplotu. Matrace vytváří s tělem jeden harmonický celek, v němž cirkuluje vzduch i teplo. O některých materiálech se nadarmo neříká, že v létě chladí, v zimě hřejí (ovčí vlna aj.)

Ochrana životního prostředí

Používáním přírodních matrací chráníte životní prostředí. Přírodní matrace jsou biologicky rozložitelné, nezanechávají velkou uhlíkovou stopu, jsou vyráběny z obnovitelných surovin, jejichž získávání respektuje trvale udržitelný rozvoj. Mají dlouhou životnost. Přírodní matrace mohou přispět nejen ke zdravému spánku, ale zlepšit i náš svět, protože se podílejí na vytváření harmonie mezi člověkem a přírodou.

Matrace jsou šité: 

 
 • RUČNĚ ČALOUNÍKY
 
 
 • NA ZAKÁZKU
 
 
 • V ČESKÉ REPUBLICE
 
 
 • V POŽADOVANÝCH
  ROZMĚRECH
 

Naše matrace jsou šity na zakázku většinou jako sendviče jednotlivých materiálů. Kombinací různých materiálů s různými vlastnostmi vytváříme potřebný stupeň tvrdosti a konkrétní individuální řešení.

Můžeme ušít matraci čistě jen z koňských žíní potažených rounem, podobně jako spali naši předkové. Nebo různé kombinace 100% přírodního latexu, kokosu, roun. Vše podle požadované výšky, tvrdosti, vybraných materiálů.

 

Co je to futon

Futon je japonské slovo. Futon označuje tradiční japonskou velmi tenkou čistě bavlněnou matraci, která slouží jako skladná, snadno přenosná podložka na které lidé spí. Japonský futon není pro Evropana příliš komfortní. Pravý japonský futon je skutečně tvrdý. V evropských podmínkách se futon pro větší pohodlí začal zvyšovat a doplňovat dalšími materiály. Dnes je zde futon spíše synonymem zcela přírodní a tvrdé nebo středně tvrdé, popř. i střední trochu měkčí matrace.

Futon pro zdravý spánek

V průměru 16 hodin denně jsme aktivní. Jen polovina této doby nám zbývá, abychom ve spánku regenerovali tělo, nabrali nové síly a energii a v duchu zpracovali všechny dojmy, zážitky a zkušenosti z předchozího dne. Abychom pro tak důležitou věc, jakou je spánek, měli co nejlepší podmínky, nemělo by nás ve spánku nic rušit. Naše ložnice má být pohodové klidné místo, ke kterému patří především lůžko s přírodní matrací (futon) bez syntetických látek, která přirozeně vytváří pro naše tělo prostředí, kde může volně dýchat a být příjemně v suchu při správné teplotě. Takový futon je uvnitř vzdušný, přirozeně saje vlhkost a reguluje teplotu, není studený ani příliš teplý.

Jak vybrat futon

Při koupi futonu je nutno vzít v úvahu především dvě věci. Jednak to, jakou oporu futon poskytuje páteři, aby páteř mohla ve spánku regenerovat, a jednak to, jak futon reguluje teplotu a jak pracuje s vlhkostí, tedy jaké vytváří klima pro nerušený spánek. Velmi důležitý je ale především i stupeň tvrdosti, jehož optimum je čistě individuální. Optimální tvrdost znamená, že futon musí být pro konkrétní osobu pohodlný a příjemný na ležení, aby jí umožnil kvalitní spánek

Naše filozofie výroby futonu

Naše filozofie spočívá v tom, že nabízíme matrace typu futon, které mají jednoduchý přírodní design a silný pevný režný nebarvený kvalitní potah o vysoké gramáži. Přitom však uvnitř obsahují vysoce kvalitní materiály, které jsou používány v luxusních přírodních matracích. Jedná se i o tradiční materiály, na kterých spali naši předkové a máme je tak trochu ve svých genech. Používáme výhradně 100 % přírodní suroviny, jejichž výroba respektuje trvale udržitelný rozvoj, jsou ekologické a biologicky odbouratelné. Přejeme si, aby ti, kteří mají vztah k životnímu prostředí, chtějí žít zdravým životním stylem a ve spojení s přírodou a kteří se proto rozhodli pro futon, měli na výběr a měli možnost si zakoupit sice s ohledem na kvalitu dražší variantu, ale skutečně 100% přírodní a opravdu splňující jejich požadavky bez kompromisů.

Proč náš futon

Náš přírodní futon je unikátní v tom, že je celý vyroben výhradně ze skutečně 100 % přírodních materiálů a zároveň ručně ušit v České Republice místními čalouníky. Na rozdíl od levných futonů jsou naše futony vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, jaké se používají na výrobu luxusních matrací (např. skutečně 100% přírodní latex bez syntetické příměsi nebo velmi kvalitní koňské žíně). Kromě obvyklé bavlny a vlny nabízíme také 100 % konopné nebo 100 % lněné rouno. Ta mají pro matrace vhodnější vlastnosti (např. lepší savost i termoregulační schopnosti než bavlna). Umísťujeme je těsně pod lněným nebo konopným potahem, tedy co nejblíže tělu. Tím, že nejsme pouze prodejci, ale zároveň i výrobci, dokážeme zákazníkům kromě standardní nabídky navrhnout takové složení futonu, které odpovídá jejich případným speciálním požadavkům a způsobu použití. Zákazník si může zvolit rozměry a takové vnitřní složení, které je konkrétně pro něho nejvhodnější. Jedná se jak o volbu tvrdosti, tak o výběr a kombinaci jednotlivých materiálů uvnitř sendviče i výběr potahů. Samozřejmě to platí i o futonech vyráběných pro děti 

MATERIÁLY A VÝROBADesign ve spojení s přírodou

Obraz namalovala Iva Králová (velkoplošné perspektivní fresky ve 3D na vnitřní i venkovní zdi klasickými i ekologickými barvami, portréty s duší).